Ponuka bytov

Elektroautá: Doma vám rýchlonabíjačku netreba

23.07.2021

Prečítajte si pár zaujímavostí o elektromobiloch a ich nabíjaní, o zelených evidenčných číslach, aj o tom, ako si v projekte PRÚDY nabijete svoje auto.

Nielen vo svete, ale aj na slovenských cestách ich vidno čoraz viac. Vďaka rýchlemu technologickému pokroku, pútavejšiemu dizajnu a narastajúcemu záujmu o ochranu životného prostredia, nastáva pre elektrické vozidlá nová éra. Podľa svetových analytikov budú v Európe do roku 2035 všetky nové predávané automobily elektrické (EV). Keďže sme milovníkmi moderných technológií a na elektroautách sami jazdíme, sme si vedomí toho, že naše podzemné garáže pre majiteľov bytov s elektroautami je potrebné elektrifikovať.

O výhodách elektromobilov

Dopravné prostriedky poháňané elektromotorom sú podľa mnohých predpovedí budúcnosťou dopravy. Elektrické vozidlá nepotrebujú spojku, radenie ani výfuk, konštrukčne sú oveľa jednoduchšie ako bežné spaľovacie motory. Jazda na elektromobile je oveľa plynulejšia a nevydáva takmer žiadny zvuk. Pri hybridných pohonoch produkujú výrazne menej emisií a čisto elektrické autá emisie počas jazdy neprodukujú vôbec. Čo sa týka ich prevádzkových nákladov, elektromobily sú jasnými víťazmi úspornej aj ekologickej jazdy.

Úplné nabitie batérie stojí podstatne menej ako plná nádrž paliva. Pre priblíženie, napríklad za nabitie Nissan Leaf, čo je mimochodom na Slovensku najžiadanejšie EV, zaplatíte pri domácom nabíjaní do 6 eur. Na druhej strane, samotná kúpa elektroauta vyjde v porovnaní s autom na benzín o niečo drahšie. Automobilky sú tlačené do znižovania (papierových) flotilových emisií, takže masívne začali tlačiť predaje plug-in hybridov, z ktorých väčšina zvláda svoje denné jazdenie na čistú elektrinu. Spaľovací pohon tak vodič používa iba pri jazdách na dlhšie trate (približne nad 200 km).

Zelené „ŠPZ-ky“

Nie je to tak dávno, čo začali po slovenských cestách jazdiť autá so zelenými ŠPZ. No zelenú tabuľku s evidenčným číslom nemajú tieto autá len z recesie. Sú určené pre vozidlá s najnižšími emisiami. Na tieto značky majú nárok elektroautá a plug-in hybridy s emisiami do 50 g/km. Zelenú farbu ako symbol prírody a ekológie majú ŠPZ-ky elektrovozidiel opodstatnene ̶ sú ohľaduplnejšie k životnému prostrediu. Takto identifikovateľné vozidlá môžu v budúcnosti prinášať majiteľom množstvo výhod. Vstup do nízkoemisných zón, využívanie vyhradených jazdných pruhov, lacnejšie parkovanie či bezplatné diaľnice. Štát však takéto farebné odlíšenie chce využiť aj ako marketingový nástroj na zvýšenie povedomia o elektromobilite.

Nabíjať dokáže aj klasická elektrická zásuvka

Z technologického pokroku sa budete môcť tešiť aj v rámci projektu PRÚDY, kde dávame ekoinováciám zelenú. Preto sme navrhli podzemné garáže, ktoré budú na elektroautá pripravené. Konkrétne máme na mysli tzv. predprípravu nabíjania pre elektromobily ̶ priamo na parkovacích miestach v podzemnej garáži.

Nabíjanie elektromobilov prakticky funguje ako nabíjanie mobilov či notebookov. Potrebný je vhodný kábel a zdroj elektrickej energie. Spôsobov, ako nabiť elektroauto je viac ̶ no menšie elektrické auto alebo hybrid dokáže nabiť skutočne aj klasická obyčajná 230-voltová zásuvka. Najdôležitejšie je ju mať k dispozícii v garážovom priestore.

Pri každodennom používaní sa elektromobily zvyknú nabíjať doma počas noci, v prípade potreby cez deň v práci. Na to vôbec nepotrebujete rýchlonabíjačku s extrémnym výkonom. Pre autá s väčšou kapacitou batérie, povedzme nad 50 kWh, sme umiestnili rozvody s ističom 16A. S distribučnou spoločnosťou sme sa dohodli na rezervovanej kapacite a budúci majitelia si svoje elektroautá jednoducho zapoja a nabijú. V prípade, žeby mal niekto záujem o ešte výkonnejšiu nabíjačku, dá sa kúpiť alebo prenajať napr. od spoločnosti ZSE, ďalšie možnosti budú časom pribúdať.

PRÚDY sa o všetko postarali

Pri pravidelnom nabíjaní elektromobilu stačí aj bežná elektrická zásuvka. Potrebné sú len dostatočné elektrické rozvody, kapacita a kvalitná infraštruktúra podzemnej garáže. A to sme už zariadili za vás. V podzemnej garáži zabezpečíme dostatočnú kapacitu napájacieho zdroja a bezpečné elektrické rozvody. Tiež zavedieme požadovanú kabeláž a merače.

Je dôležité podotknúť, že niektoré z týchto vecí by bolo po ukončení stavby možné vyriešiť iba veľmi komplikovane. Drvivá väčšina existujúcich stavieb na nabíjanie elektromobilov v dnešnej dobe prispôsobená nie je a prerobenie je buď nemožné, alebo príliš drahé. Tento nadštandard je len ďalším štandardom, ktorý budete mať k dispozícii kúpou bytu v projekte PRÚDY.

Dostatok miest a priestoru

K vonkajším parkovacím miestam vybudujeme viac ako 220 parkovacích miest v podzemnej garáži, odkiaľ sa suchou nohou dostanete pohodlne k svojmu bytu. Môžete si u nás vybrať parkovacie miesta rôznych veľkostí, aj priestory s mimoriadne priestranným odkladacím miestom. Priestory budú komfortné na odkladanie e-bikeov, nabíjanie, uskladnenie športovej výbavy alebo skrátka na uskladnenie čohokoľvek, čo nebudete chcieť skladovať doma. Nezabúdame ani na parkovacie miesta pre Vaše návštevy.


Pozrite si Váš nový byt v projekte Prúdy >>