Zelené strechy nie sú len imidž. Prispievajú k ekologickej, ekonomickej a trvalo udržateľnej mestskej výstavbe.
Zatiaľ, čo budov v mestách pribúda, miesto na zeleň sa ich výstavbou stráca. Takáto vysoká koncentrácia budov vedie k prehrievaniu klímy. Okrem toho tento teplý vzduch dvíha častice nečistôt a následne ich víri do celého prostredia, čím sa znečisťuje ovzdušie. Či sa nám to páči alebo nie, taká je každodenná realita v každom väčšom meste. Ekológovia priniesli veľmi zaujímavé a najmä funkčné riešenie. Ide o tzv. vegetačné - zelené strechy.
V mnohých vyspelých krajinách sú už zelené strechy pri väčších budovách povinnosťou.
Aj keď u nás tento ekologický trend ešte nie je taký zabehnutý, v niektorých svetových metropolách nájdete strechy rôznych farebností aj funkcií. Medzi krásne príklady modernej ekológie patria kultivované záhrady na chicagských mrakodrapoch, mestské farmy zasadené medzi hongkonské veže alebo strešná záhrada Princesshay. Tá je domovom pre vyše 100 000 včiel, desiatky ovocných stromov a bylinkové záhrady. Niektoré mestá, napríklad Kodaň a Oslo už dávnejšie prijali zásadu, že všetky strechy v meste majú byť vegetačné, nakoľko je to pre ich klimatickú oblasť ekologicky a ekonomicky najlepšie riešenie.
,,Zatiaľ, čo náklady na energie sa medzi mestami líšia, kanadská Národná rada pre výskum odhaduje, že zelená strecha môže znížiť použitie klimatizácie až o 75 percent”
Veríme, že aj naše zelené strechy a veľký park plný stromov budú maličkým prínosom a veľkou inšpiráciou k ekologickejšej a zdravšej budúcnosti Trnavy. Benefitov ,,zelenej" je predsa nespočetne veľa.
Vaše Prúdy